Śruba rzymska hak-hak – co to jest?

Śruba rzymska jest to specjalne narzędzie służące do mocowania. Składa się z podłużnej nakrętki – korpusu oraz dwóch przeciwlegle umiejscowionych śrub, specjalnie wyprofilowanych. W zależności od tego, do czego chcemy użyć danej śruby, nakrętki mogą różnić się między sobą i spełniać różne funkcje. Kręcąc korpusem, możemy zwiększyć lub zmniejszyć naciąg. Śruby rzymskie są tak skonstruowane, by ich użytkowanie nie wymagało dużej ilości siły przy jednoczesnej, doskonałej skuteczności.

Rodzaje śrub rzymskich

Śruby rzymskie mogą różnić się od siebie wielkością, ale również sposobem mocowania. Na podłużnej nakrętce może znajdować się oczko bądź hak. Takie mocowania służą do trzymania lin czy łańcuchów na przykład podczas przenoszenia ładunku oraz podczas naciągania. Spotkać możemy również śruby z końcówkami szekla oraz śruby do spawania. W zależności od zastosowanych końcówek oraz od wielkości śruby rzymskie mogą kosztować od kilku do kilkunastu złotych za sztukę. Nakrętki rzymskie można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w Internecie.

Warto pamiętać, by wybierać śruby dobrej jakości, bez widocznych uszkodzeń, gdyż tylko takie będą w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo użytkowania. Prawidłowy montaż można sprawdzić za pomocą młotka, stukając w śrubę. Jeśli mocowanie jest prawidłowe, śruba pozostanie w miejscu i nie będzie się ruszać. Po zamocowaniu w miejscu docelowym śruby mocowanie należy systematycznie sprawdzać, co najmniej tak często, jak podaje producent. Od tego zależy przede wszystkim bezpieczeństwo, dlatego nie należy tego bagatelizować. Śruby rzymskie niewielkich rozmiarów stosuje się również w modelarstwie.

Śruby rzymskie hak-hak

Śruby rzymskie hak-hak zostały wyposażone w korpus oraz specjalnie wyprofilowane końcówki przypominające hak. Śruby te przeznaczone są przede wszystkim w żegludze do naciągania want na żaglówkach. Kiedy zastosujemy śrubę rzymską hak-hak z pewnością w prawidłowy sposób naciągniemy wanty na żaglówkę. Śruba jest bardzo wytrzymała, wykonana z ocynkowanego materiału, dzięki temu połączenie jest trwałe i bezpieczne.

Dzięki zastosowanemu ocynkowaniu śruby rzymskie nie rdzewieją, nawet jeśli są narażone na duże działanie wilgoci. Można je użyć również do usprawnienia różnego rodzaju prac budowlanych, między innymi do przenoszenia ciężkich materiałów budowlanych z jednego miejsca na drugie. Śruba ta ma charakterystyczny kształt – po obu końcach zakończona jest dwoma hakami, które zapobiegają ześlizgiwaniu się liny podczas przenoszenia czy innego użytkowania.

W budownictwie śruby rzymskie służą również do naciągania konstrukcji w sieciach trakcyjnych tramwajowych. Wykorzystywane są również do montażu siatek zabezpieczających przy pracach na wysokości, a także do instalacji zabezpieczeń różnego rodzaju masztów, między innymi do mocowania wież transmisyjnych. Śruby te wytrzymują znaczne obciążenia oraz zmienne warunki atmosferyczne, w tym morską wodę. Aby prawidłowo spełniały swoje funkcje, muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które odporne są na uszkodzenia i wszelkie deformacje.Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top