Okna dwu czy trzyszybowe? Porównanie

Różnica między oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi

Już sama nazwa wskazuje, że główną różnicą między oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi jest liczb szklanych przegród. To z kolei sprawia, że różnią się one od siebie takimi cechami jak – wskaźnikiem przenikalności cieplnej, ceną, a także wygodą podczas ich użytkowania na co dzień.

Jak podaje tomkarokna.pl – specjalisty z branży okien – wiele osób mylnie twierdzi, że okna trzyszybowe gwarantują dodatkowy atut w postaci izolacji akustycznej. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna, a dźwiękoszczelność jest bardziej związana z grubością szklanych elementów niż z ich liczbą.

Warto podkreślić, że od 2021 roku w nowo powstałych domach pasywnych i energooszczędnych istnieje obowiązek wybierania okien trzyszybowych. Dwuszybowe okna mogą być nadal dobrym i tanim wyborem w starych, nieocieplonych domach.

Jakie zalety i wady mają okna dwuszybowe?

Przeanalizujmy najpierw, jakimi cechami wyróżniają się okna dwuszybowe. Otóż trzeba przyznać, że ich największą zaletą jest czy raczej była cena. Dostępne były w niższej cenie niż okna trzyszybowe, więc nie generowały wysokich kosztów podczas budowy.

Jednak nie można zapomnieć także o tym, że wiązały się z dość istotnymi wadami. Przede wszystkim należy podkreślić, że okna dwuszybowe nie zapewniały odpowiednich właściwości izolacyjnych. Dlatego nie były najlepszym wyborem dla najważniejszych pomieszczeń w domu, czyli do sypialni i salonu. Za to znacznie lepiej sprawdzały się do spiżarni, budynku gospodarczego, piwnicy czy do garażu, gdzie nieco niższa temperatura nie stanowi dużego problemu. To także popularny wybór w domkach letniskowych, które wykorzystywane są sezonowo, dlatego nie wymagają izolacji termicznej na wysokim poziomie.

Zalety i wady okien trzyszybowych

Jak można się domyślić, najważniejszą zaletą okien trzyszybowych jest właśnie to, że zapewniają bardzo wysokie parametry izolacyjne. Dla przykładu współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi ok. 0,7 W/m2K. Dla porównania ten sam wskaźnik przy oknach dwuszybowych wynosi około drugie tyle.

Wśród kolejnych niezwykle ważnych dla domowników zalet okien trzyszybowych będzie również sam komfort. Osoby mieszkające w takim domu zimą nie odczuwają problemów z zimnem, nawet jeśli na zewnątrz jest bardzo niska temperatura, a latem także nie muszą obawiać się niekomfortowego upału. Niższe rachunki dotyczą zatem nie tylko ogrzewania, ale też niższych kosztów związanych z używaniem klimatyzacji. Każda z trzech powłok staje się ochronną barierą zarówno przed zimnem, jak i przed groźnym dla skóry promieniowaniem słonecznym.

Zatem, jakie są wady okien trzyszybowych? W tym przypadku zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę na ich cenę. Należy jednak potraktować ten koszt jako inwestycję na lata, która zwraca się już w ciągu kilku kolejnych lat. Już w perspektywie kilku lat taki wydatek na okna o wysokim wskaźniku izolacyjnym zapewniają oszczędności finansowe, dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie.

Już teraz zdecyduj, który rodzaj okien warto wybrać – modele dwuszybowe czy też okna trzyszybowe. Oceń, które rozwiązanie zapewni domownikom więcej korzyści zarówno teraz, jak i w przyszłości. Oblicz również, dlaczego opłaca się zainwestować w dobre okna na lata.

Materiał promocyjny

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top