Fotowoltaika na bloku – czy obniży rachunki?

fotowoltaika na bloku

Fotowoltaika na bloku pozwoli wspólnotom oraz spółdzielniom mieszkaniowym realnie obniżyć rachunki. To niezwykle ważne w dobie horrendalnych cen energii, które wpływają na wysokość czynszów. Wyjaśniamy, w jaki sposób OZE mogą ulżyć mieszkańcom bloków.

Podwyżki cen energii to problem, z którym Polacy mierzą się już od wielu miesięcy. Do tej pory mówiło się o wzrostach głównie w kontekście stawek dla przedsiębiorstw. Pod uwagę brani byli także odbiorcy indywidualni, zamieszkujący domy jednorodzinne. Należy jednak pamiętać, że sytuacja bardzo mocno dotyka też członków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Utrzymują oni przecież nie tylko własne mieszkania, lecz także części użytkowane wspólnie. Opłaty wliczone są w czynsze, które w ostatnim czasie poszybowały! Dlatego fotowoltaika na bloku stanowi rozwiązanie warte rozważenia.

OZE dla wspólnot mieszkaniowych jest opłacalne!

Do tej pory fotowoltaika na bloku nie była powszechnym widokiem. Instalacje PV na dachach budynków wielorodzinnych stanowiły rzadki widok. Brakowało bowiem systemowych rozwiązań, które ułatwiałyby lokatorom korzystanie z dobrodziejstw odnawialnych źródeł energii. Dużym utrudnieniem były również finanse. Gdy miała powstawać fotowoltaika dla wspólnot, dofinansowanie nie było dostępną opcją.

Wyłożenie pełnej kwoty przez spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe na instalację nie zawsze było możliwe. Dzięki deklaracjom rządu, które padły pod koniec 2022 roku, ta sytuacja powoli się odwraca. Od początku lutego 2023 r. wprowadzony został prosument lokatorski i ” i Grant OZE wypłacany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Te wspólnoty i spółdzielnie,  które zdecydują się na zainstalowanie fotowoltaiki, mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 50 proc. Wnioski o dofinansowanie można składać do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dzięki temu wspólnoty i spółdzielnie mogą pewniej ruszyć z inwestycjami w odnawialne źródła energii (OZE), głównie w fotowoltaikę, która pomoże im w optymalizacji kosztów energii i zdecydowanie obniży utrzymanie kosztów części wspólnych. A to z kolei zatrzyma falę podwyżek czynszów i przełoży się na wsparcie przeciętnego Kowalskiego. 

Ile można zaoszczędzić?

W tej chwili trudno mówić o realnych kwotach, ponieważ fotowoltaika w blokach dopiero raczkuje. O wyliczenia pokusili się specjaliści z Da Vinci Green Energy, którzy przygotowali autorski wskaźnik PVPI dla Wspólnot. Określa on, po jakim czasie zwróci się inwestycja w odnawialne źródła energii, przy założeniu skorzystania z dofinansowań.

Jak wskazują wyliczenia ekspertów, wspólnoty i spółdzielnie, które skorzystają z rządowego wsparcia, mogą liczyć na zwrot inwestycji w ciągu niecałych 3 lat. Czy jest to opłacalne? Ogłoszone w styczniu 2023 podwyżki czynszów, uwzględniające wzrost stawek za ogrzewanie czy ciepłą wodę, skłaniają do szukania oszczędności. Na ograniczenie wydatków z pewnością wpłynie korzystanie z energii słonecznej na dużą skalę.

Fotowoltaika na bloku – skąd wziąć środki?

Do tej pory podstawową formą wsparcia dla osób, które chciały uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę, był „Mój prąd”. Na początku lutego 2023 r. doszedł grant z BGK.

Pytanie skąd wziąć pozostałe 50%?

I tutaj z pomocą przychodzą banki, które oferują preferencyjne kredyty, które można następnie spłacić z otrzymanej dotacji.

Po takiej operacji wspólnocie zostaje do spłacenia jedynie połowa kredytu, na co może sobie spokojnie pozwolić z uwagi na generowane oszczędności z instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych – co trzeba wiedzieć?

Dzięki programowi spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą uzyskać status prosumenta lokatorskiego. Potrzebna jest do tego odpowiednia uchwała o budowie instalacji. Warto przy tym wiedzieć, że prosument lokatorski może założyć panele o większej mocy, niż wynika to z zapotrzebowania. Nadwyżka oddawana będzie do sieci, a następnie co miesiąc rozliczana według cen hurtowych. Jedna korzyść to oszczędności, a ponadto istnieje szansa na podreperowanie budżetu i zdobycie środków na inwestycje. To również powinno odciążyć portfele lokatorów, którzy płacili na utrzymanie budynku.

Dofinansowanie w ramach programu dla wspólnot mieszkaniowych obejmuje:

  • inwestycję w nową instalację fotowoltaiczną;
  • modernizację istniejącej instalacji, pod warunkiem że jej moc wzrośnie przynajmniej o 25 procent;
  • zakup i montaż instalacji wspomagających jak na przykład pompy ciepła.

Fotowoltaika dla bloku może być skutecznym sposobem na ograniczenie rachunków wspólnot mieszkaniowych. Przełoży się to na korzyści dla lokatorów, którzy przestaną martwić się dużymi podwyżkami czynszu. Większość osób zamieszkujących budynki wielorodzinne musiała przeznaczyć na ten cel przynajmniej kilkaset złotych, dlatego warto zrobić wszystko, by przerwać tę spiralę. 

Pamiętajmy, że najlepsze miesiące wydajności instalacji fotowoltaicznej się zbliżają, więc nie należy zbyt długo zwlekac z decyzją.



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top