Ogrzewanie sufitowe – zasada działania

Promieniowanie przekazuje ciepło poprzez fale energii elektromagnetycznej. Słońce jest podstawowym źródłem ciepła promieniującego. Promienie słoneczne rozchodzą się pod kątem do powierzchni ziemi, a fale te są wchłaniane do pomieszczenia w postaci ciepła. Systemy ogrzewania sufitowego wykorzystują tę zasadę do przekazywania ciepła z sufitu do reszty pomieszczenia. Oto kilka ważnych czynników, o których należy pamiętać przed instalacją systemów ogrzewania sufitowego.

Grzanie konwekcyjne

Przeprowadzono badania mające na celu zbadanie przekazywania ciepła z ogrzewanego sufitu do wewnętrznych powierzchni obudowy. Zaprojektowano i przebadano modelową obudowę z 108 elementami. Temperatura po obu stronach elementów była mierzona za pomocą termometru na podczerwień i termopar typu k. Zebrane dane posłużyły do obliczenia przewodzenia ciepła od nagrzanego sufitu do wewnętrznych powierzchni obudowy. Wyniki pokazały, że promieniowanie było odpowiedzialne za około 90% transferu ciepła.

Elektryczne grzejniki konwekcyjne są oznaczone etykietą ENERGY STAR(r), ale sama etykieta nie obniży rachunku za prąd. Chociaż energooszczędne komponenty pomagają zmniejszyć ogólny rachunek za prąd, wyższa moc oznacza wyższy rachunek za prąd. Przed dokonaniem zakupu należy wziąć pod uwagę moc znamionową. Rozważ również lokalizację grzejnika przed dokonaniem zakupu. Oto kilka ważnych uwag do rozważenia przy wyborze jednostki grzewczej sufitu.

Jedną z największych różnic między ogrzewaniem promiennikowym a konwekcyjnym jest sposób, w jaki działają. Ogrzewanie promiennikowe jest bardziej energooszczędne, ale nie jest tak wydajne jak ogrzewanie konwekcyjne. Ogrzewanie promiennikowe ogrzewa obiekty bezpośrednio, podczas gdy ogrzewanie konwekcyjne przenosi ciepło przez atmosferę. Podczas gdy bezpośredni kontakt jest najbardziej efektywną metodą przekazywania ciepła, nie jest to praktyczne do ogrzewania mieszkania. Zamiast tego, grzejniki konwekcyjne wykorzystują właściwości powietrza do ogrzewania przestrzeni.

Elektryczne ogrzewanie promiennikowe

Elektryczne systemy ogrzewania sufitowego wykorzystują te same zasady co naturalne światło słoneczne do ogrzewania obiektów i ludzi poprzez emisję ciepła. Są one łatwe w instalacji i wymagają niewielkich kosztów „z góry”. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, elektryczne panele promiennikowe działają na zasadzie konwekcji, aby równomiernie rozproszyć ciepło. Woda używana w tych systemach może być ogrzewana przez prawie każde narzędzie, w tym gaz ziemny, olej i propan. W zależności od instalacji, woda może być ogrzewana bezpośrednio lub pośrednio przez panele.

Cewki elektryczne, które tworzą elektryczny system ogrzewania promiennikowego generują ciepło, gdy energia elektryczna przechodzi przez nie. Cewki te są pokryte arkuszami polimerowymi, które działają jako izolacja. Te systemy ogrzewania promiennikowego mogą być zainstalowane w każdym rodzaju podłogi lub ściany i nie podnoszą podłogi jak grubszy system robi. Koszt energii elektrycznej może być zaporowy dla niektórych domów, ale ten system grzewczy jest niezwykle wszechstronny. Możesz wybrać elektryczny promiennikowy system podłogowy, jeśli masz wystarczająco dużo miejsca i grubą betonową podłogę.

Choć większość systemów grzewczych wykorzystuje podgrzewane powietrze, elektryczne systemy promiennikowe generują ciepło w suficie, a nie w powietrzu. Jednak nie jest to tak skuteczne, jak inne metody ogrzewania. Niska zdolność powietrza do utrzymywania ciepła czyni je najmniej wydajnymi. Ponadto starsze domy często mają więcej pęknięć i wycieków powietrza. Ogrzewany sufit może być skuteczną opcją, ale należy zbadać koszty instalacji i konserwacji. Możesz być zaskoczony oszczędnościami i komfortem, jaki może Ci to dać.

Same elektryczne panele grzewcze promiennikowe mają niewiele ruchomych części. Nie wymagają one wentylatorów, pomp, sprężarek lub palników. W rzeczywistości wymagają minimalnej konserwacji przez cały okres użytkowania. Nie musisz inwestować w drogie systemy HVAC, kiedy możesz użyć paneli zasilanych energią elektryczną. Nowy elektryczny panel promiennikowy może być zainstalowany w ciągu około godziny. Jest to doskonałe rozwiązanie dla dodatkowego ogrzewania w niektórych pomieszczeniach lub nawet ciepła dla dodatku do domu.

Wodonośne ogrzewanie sufitowe

W przeciwieństwie do elektrycznych paneli grzewczych, wodonośne ogrzewanie sufitowe wykorzystuje niską temperaturę zasilania. Ten rodzaj ogrzewania można zainstalować w pomieszczeniach o szerokości od 2,5 do 3,5 metra, a temperatura zasilania wynosi od 26 do 38 stopni C. Większe pomieszczenia wymagają jednak wyższej temperatury zasilania. Z tego powodu zalecane jest połączenie ogrzewania sufitowego i ściennego. Wodne ogrzewanie sufitowe może obniżyć koszty energii elektrycznej nawet o 40%.

Instalacja jest łatwa i szybka. Wodonośne systemy ogrzewania sufitowego mogą być instalowane w konstrukcji suchej zabudowy lub pod tynkiem. Variotherm ModulePanele mocowane są do konstrukcji nośnej i łączą się z rozdzielaczem grzewczym i chłodzącym. VarioBar służy do mocowania rur grzewczych do ścian, natomiast EcoHeatingPlaster służy jako łoże dla rur VarioProFile. Może być zainstalowany w dowolnym miejscu i jest kompatybilny z różnymi podbudowami.

Zalety tego typu ogrzewania są liczne. Po pierwsze, ten rodzaj ogrzewania jest praktycznie bezgłośny. W przeciwieństwie do ogrzewania wymuszonego, wodne ogrzewanie sufitowe nie przeszkadza we wnętrzu. Ponieważ jest ono niewidoczne, ogrzewanie sufitowe nie wpływa na dzieła sztuki ani na umeblowanie pomieszczenia. Ponadto w razie potrzeby można je później rozbudować. Dodatkowo, ciepło jest uwalniane bez przeszkód i może pomóc w chłodzeniu pokoju w gorące lato.

Korzyści z wodnego ogrzewania sufitowego obejmują fakt, że emituje dyskretne ciepło, które jest równomiernie rozprowadzane w całym pomieszczeniu. Ciepło, które emanuje z tego systemu jest temperowane przez stałe odbicia. Ogranicza ono również konwekcję. Jego niska temperatura powierzchni oznacza, że działa on przy bardzo niskich temperaturach zasilania. Może być instalowany w nowych lub kratowych sufitach i może być łatwo zintegrowany z każdym rodzajem sufitu podwieszanego. Jest idealny do kontroli klimatu w biurach, szkołach i salach konferencyjnych.

Perforowane akustyczne panele sufitowe

Projekt perforowanego akustycznego panelu sufitowego powinien być oparty na powierzchni panelu, która będzie perforowana. Wysoki obszar otwarty, taki jak dwadzieścia procent, może zmniejszyć hałas, ale mniejsze obszary otwarte nadal pozwolą na odpowiednią wentylację. Sufit powinien mieć co najmniej szesnaście cali przestrzeni powietrznej, aby zapewnić właściwy przepływ powietrza przez panele. Ogrzewanie sufitu można również osiągnąć za pomocą tych paneli.

Sufit akustyczny to elastyczny system paneli składający się z przetestowanych pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy płyt gipsowo-włóknowych oraz aluminiowych wielowarstwowych rur kompozytowych. W zimie panele te przekształcają się w system grzewczy poprzez przepływ gorącej wody w rurach o temperaturze od 26 do 38 st. C. Panel tłumi również dźwięk poprzez pochłanianie energii dźwiękowej do pustej komory pod spodem. Ponadto sufity akustyczne zmniejszają czas pogłosu.

Nowoczesna konstrukcja perforowanych paneli sufitów akustycznych pozwala na ich wielorakie zastosowanie. Perforowane panele mogą być podświetlane, aby uzyskać sufit świetlny. Perforowane sufity przyczyniają się również do uzyskania punktów LEED. Przyczyniają się one do ochrony środowiska poza LEED. Dostępne są również hybrydowe panele drewniane, które łączą aluminium z recyklingu z fornirem drewnianym. Niezależnie od tego, czy chodzi o ogrzewanie sufitowe czy akustykę, panel perforowany może zapewnić idealne rozwiązanie.

Jako że koszt instalacji perforowanych sufitów akustycznych w budynku wzrasta, panele perforowane są często najlepszym rozwiązaniem. Panele te pozwalają na umieszczenie w ich perforacjach małych lamp LED. Oprócz maksymalizacji dystrybucji światła i ciepła, są one łatwe do czyszczenia. Zmniejszają również ilość brudu i bakterii, które mogą się gromadzić. Oprócz redukcji kurzu i minimalizacji mikroorganizmów, perforowane panele sufitowe przyczyniają się również do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach.

System wentylacji wyporowej

System wentylacji wyporowej służy do ogrzewania i wentylacji pomieszczenia, bez ogrzewania lub chłodzenia samego pomieszczenia. Korzystnie ma on wlot powietrza, który rozciąga się w dół od górnego końca pionowego kanału. Kanał dyfuzora zawiera wewnętrzną powierzchnię z liniową płytą dyfuzora, która ma jeden lub więcej otworów. Płyta dyfuzora liniowego może być umieszczona tak, że rozciąga się wzdłuż kanału.

Używanie systemu wentylacji wyporowej pozwala zaoszczędzić energię i zmniejszyć rachunki za chłodzenie. W klimacie umiarkowanym powietrze w pobliżu sufitu jest cieplejsze niż powietrze wchodzące z zewnątrz. Oznacza to mniej pracy dla wężownic chłodzących, co z kolei obniża ogólne koszty chłodzenia. System ten zwiększa również wydajność mechanicznych urządzeń klimatyzacyjnych. System wentylacji wyporowej zmniejsza również obciążenie wężownic chłodzących. Dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego budynku, który ma wysokie rachunki za energię.

W jednym wcieleniu system wentylacji wyporowej składa się z pompy ciepła 62 rozmieszczonej w pionowym przewodzie 30. Przewód ten zawiera otwór w górę rzeki 98, który jest wyrównany z pierwszym wylotem powietrza powrotnego 50. Dolny otwór 82 odprowadza ciepło z wnętrza na zewnątrz. Korzystnie drugi przewód 82 zawiera otwór górny 84, który jest wyrównany z drugim wylotem powietrza powrotnego 52.

FIG. 6A i 6B przedstawiają ścieżkę przepływu powietrza powrotnego przez system wentylacji wyporowej. FIG. 7 przedstawia schematyczny widok systemu wentylacji wyporowej, na którym pokazano również czujnik i sterownik. RYS. 8 przedstawia system wentylacji wyporowej zainstalowany w zamkniętej przestrzeni. System może być zainstalowany na różne sposoby, takie jak otwory wentylacyjne w suficie i żaluzje. Po zainstalowaniu systemu pacjent może być umieszczony w pomieszczeniu, co ułatwia kontrolę temperatury i wilgotności.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top