Budowa domu z naturalnych materiałów

naturalne materiały

Coraz większą popularnością cieszą się naturalne domy, które powstają z gliny, słomy, konopi, drewna, kamienia. Mogłoby się wydawać, że większość osób preferuje nowe budownictwo, szczególnie prefabrykowane, zastosowanie rozmaitych innowacji technologicznych. W praktyce widać jednak, że rośnie zainteresowanie domami energooszczędnymi, które powstały wyłącznie z ekologicznych materiałów. Mogą one wyglądać bardzo efektownie, zapewniać ogromny komfort i niskie koszty eksploatacyjne. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Co warto wiedzieć o zrównoważonej architekturze?

Jako że dbanie o środowisko naturalne stało się nie tylko modne, ale wręcz konieczne, ludzie chcą zbliżyć się do przyrody, na nowo poczuć silną więź z nią, decyzja pada na budownictwo zgodne z zasadami zrównoważonej architektury. Jest to sposób na zmniejszenie śladu węglowego i zminimalizowanie produkcji odpadów. Coraz większą popularnością cieszą się domy z zielonym dachem, czyli tętniącym życiem. Budownictwo ekologiczne wykorzystuje naturalne materiały, czyli przede wszystkim drewno, słomę, konopie i inne surowce pochodzenia roślinnego. W przypadku materiałów prosto z natury nie powstają odpady, w przeciwieństwie do popularnych obecnie styropianów i pustaków.

Domy z naturalnych surowców, czyli jakich?

Domy ekologiczne powstają przede wszystkim z drewna, panuje w nich zdrowy mikroklimat. Jest przytulnie zarówno zimą, jak i latem. Dom zdaje się oddychać. Obecnie popularne jest wstawianie obiektów w technologii szkieletowej i budynków z bali, ale można zdecydować się na szereg innych rozwiązań. Drewniane domy są wbrew pozorom niezwykle trwałe, ognioodporne. Trzeba jednak zadbać o zastosowanie odpowiedniego surowca, właściwą obróbkę i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Cegła również może być surowcem naturalnym, jeśli powstanie przy użyciu tradycyjnej technologii. W wypalonej glinie mają znajdować się trociny. Będzie ona zapewniać dobrą izolację cieplną i akustyczną. Można również liczyć na niepodatność na czynniki środowiskowe. Domy z naturalnej cegły pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu.

Po jakie materiały sięga się w budownictwie naturalnym?

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się domy stawiane z gliny i słomy. Bardzo często ściany powstają ze sprasowanych bloków słomy i niewypalonej gliny w połączeniu z drewnianymi żaluzjami. Do wykończenia stosuje się tynk, który również może zawierać glinę. Mogłoby się wydawać, że taki obiekt będzie nietrwały, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Domy z gliny i słomy są niezwykle wytrzymałe, służą użytkownikom przez ponad 100 lat. Można liczyć na bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną. Dla wielu osób zaletą będzie tania i szybka budowa. Nie trzeba nawet zatrudniać profesjonalistów. Z gliny i słomy mogą powstać budynki energooszczędne i pasywne.

Pora na poszukiwanie wad

Każda budowa domu dobiega końca, po czym następuje odbiór mieszkania we Wrocławiu. Jest to bardzo ważny etap, ostatnia okazja do znalezienia wad w wybudowanym obiekcie. Nie powinno się bagatelizować nawet drobnych niedociągnięć, po mogą one stać się problematyczne w niedalekiej przyszłości. Jeśli komuś zależy na uniknięciu kosztownych poprawek i konieczności przeprowadzenia remontu we własnym zakresie, to powinien dokładnie obejrzeć dom przed odebraniem kluczy. Przyjrzeć trzeba się wszystkiemu, nawet dylatacji, spadkowi na balkonie, właściwemu rozmieszczeniu grzejników. Nie można przymykać oka na pęknięcia, zarysowania i zacieki.

Wszystko to powinno zostać wpisane do protokołu zdawczego, aby móc potem prawnie wymagać od dewelopera usunięcia wszystkich wad. Oczywiście liczy on na to, że klient nie zauważy niedociągnięć lub nawet nie będzie zdawał sobie sprawy z tego, że coś nie zgadza się z projektem. W celu uniknięcia takich sytuacji, zaoszczędzenia czasu i pieniędzy zaleca się skorzystać z usług inżyniera. Przeprowadza on liczne odbiory mieszkań Wrocław i okolice. Wie dokładnie, na co zwracać uwagę, dysponuje także kamerą termowizyjną i szeregiem innych narzędzi. Wykryje nawet zawilgocenia, mostki termiczne. Nie umknie jego uwadze nierówna ściana, brak kątów prostych, za duże odchylenia w metrażu.



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top